Akkuyu Nükleer Santrali’nin Maliyeti Bu Nedenle 5 Milyar Dolar Arttı

Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak Akkuyu Nükleer Santrali’nin maliyeti bir kez daha arttı. 20 milyar dolar olarak hedeflenen maliyet 25 milyar dolara ulaştı. Kerim Ülker, Dünya gazetesindeki köşesinde bu artışı detaylandırdı. Ülker, “Geçen yıl eylül ayında Putin’e Akkuyu’nun maliyeti sorulduğunda, Putin 17 milyar dolar olduğunu sanıyordu” dedi.

PUTİN, 17 MİLYAR DOLAR SANIYORDU

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Nizhny Novgorod Oblastı’nda genç bilim insanlarıyla yaptığı toplantıda Akkuyu Nükleer Santrali’nin maliyetini sormuştu. Putin’in “Türkiye’de ne kadardı, 17 milyar dolar mı?” sorusuna Rosatom Genel Müdürü Alexei Likhachev, “Hayır, Türkiye’de maliyet 23-24 milyar dolar olacak” yanıtını verdi. Ülker, bu farkın 6-7 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.

ROSATOM FİYATI GÜNCELLEDİ

Rosatom daha önce maliyeti 20 milyar dolar olarak belirlemişti. Ancak geçtiğimiz hafta Moskova’da düzenlenen Rusya Bilim ve Eğitim Konseyi toplantısında konuşan Likhachev, maliyeti 24-25 milyar dolar olarak güncelledi. Ülker, “Fiyatlama 1.5 yıl arayla 1 milyar dolar, 2.5 yıl arayla 4-5 milyar dolar arttı” diye belirtti.

SİNOP PROJESİNE AKKUYU FONLAMASI

Rosatom, Akkuyu’dan elde edilen gelirle Sinop’taki nükleer santrali finanse etmeyi planlıyor. Ülker, “Likhachev, Akkuyu’da üretilen elektriğin satışından iyi bir ciro beklediklerini ve bu kaynağı yeni santralin inşasında kullanabileceklerini söyledi” diye vurguladı. Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu’nun 2024 içinde açılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x